Ajándékozok neked 2 próba órát, amelyiket a lent látható videóban találsz:
1. része: Nézzük meg, hogy milyen a memóriád 🙂
2. része: Megtanulsz oroszul olvasni 30 perc alatt!
Az óra szerkezete:
1. Nézzük meg, hogy milyen a memóriád 🙂
A legnagyobb probléma a nyelvtanulással az, hogy sokszor nem kapunk megfelelő útmutatást arról, hogyan kell helyesen tanulni. Nem tanítják meg nekünk, hogy hogyan használhatjuk az agyunkat és milyen módszereket alkalmazhatunk ahhoz, hogy hatékonyan elérjük a nyelvtanulási célokat 6-8 hónap alatt. Bár a videóban nem árulom el az összes titkot, mégis igyekszem bizonyítani, hogy senki sem várhatja el tőlünk, hogy naponta 20-40 idegen eredetű szót tanuljunk meg úgy, hogy nem ad nekünk megfelelő alapokat és stratégiát.
2. Az orosz ABC
Az orosz ABC tanulásának szabályai
- Ne bonyolítsd önkéntes tanulással, nehezebb a rosszat elfeledni, mint újat tanulni.
- Ne osztd el több részre az ABC tanulását, egyben tanuld meg a betűket. Kevesebb mint két óra alatt meg lehet tanulni az abc-t. Ügyelj arra, hogy ne keverj össze betűket.
- Ne írd le az orosz szavakat magyar betűkkel. Teljesen vonatkoztass el attól, hogy az a magyar abc-ben mit jelöl mert később csak meg zavar.
Az óra folyamata:
- Orosz betűk bemutatása
Figyeld meg a különbséget az orosz és a magyar betűket, mi a különbség mit egyezik. Ha ez megvan onnantól csak a cirill betűkre koncentrálj.
- A lágyjel és a keményjel funkciója
Az előtte lévő mássalhangzót lágyítja. Ez azt jelenti, hogy a balra lévő mássalhangzót lágyan fogjuk ejteni, és a tőle jobbra lévő magánhangzót lágyítani fogja. A keményjel a lágyító hangok lágyítását elveszi, kemény, karcos lesz a kiejtés pont, mint a magyar nyelvben.
Példa: сесть – leülni (a „e” betű lágyítja a „c” betűt, pont e miatt nem „sz”, hanem „szj” hangot fogunk ejteni, pontosabban lágy lesz tőle a „sz” betű), съесть – megenni (amint láthatjuk a keményjel az „e” betű előtt áll, vagyis nem engedi, hogy betöltse a valódi funkcióját (lágyítást), ezért a „c” betűt keményen fogjuk ejteni. Hogy helyes legyen a kiejtésed, csak olvasd külön az „c” és az „e” betűt).
- Az „o” betű használata
Ha az „o” betű hangsúlyos akkor kiejtéskor marad az orosz „o”, magyarul „a” betű. Ha az „o” betű nem hangsúlyos, akkor „a”, magyarul „á” betűt fogunk kiejteni.
- A „ы” (jelű) helyes kiejtése
Ezt a betűt „é” betűnek ejtjük. Az interneten és fórumokon régóta fejtegetik, hogy kell helyesen kiejteni. Viszont anyanyelvi szemszögből az „é” áll hozzá a legközelebb. Kérlek ne ejtsd „i”, illetve „ü” betűnek, mivel a jövőbeli nyelvtan elsajátítását torzítani fogja.
- Olvasás
Az abc-ben lévő szavakat HANGOSAN olvasd fel, nembaj, ha az elején lassan megy a lényeg, hogy az óra végén minimum kétszer olvasd el az abc-ben lévő szavakat és csak ezt követően lépj tovább.
- Írott betűk megtanulása, gyakorlása
Egy nyelvben tényleg nagyon fontos, hogy megtanuld az írott betűk használatát. Lehetséges, hogy a mai világban nem lesz szükséged rá, viszont nem tudod átérezni a nyelvnek a különlegességét és egyediségét, ha nincs saját kézírásod az adott nyelven. Mindemellett nyelvvizsgán, tárgyalásokon, utazás során is szükséged lesz rá. A többi órákon írott betűkkel írok a táblán, ezért fontos az olvasás után az írással foglalkoznod és csak ezt követően belevágni a 2. óra tanulásába.
Nem nehéz, csak egy pár órát szánj rá és ígérem, hogy 2-3 napon belül már nem fog gondot okozni az írás. Ha nehezen megy, próbálj kitatani különböző asszociációkat.
Írott betűk! OKVETLENÜL TANULD MEG!!! A két ABC között azért van különbség, mivel be akarom mutatni, hogy nem az a lényeg hogy szépen rajzold ki (pélául a nagybetűnek az első farkincáját), hanem hogy kényelmes legyen neked az írás. Az első táblázatban láthatod az én írásom, viszont 100%, hogy a videókban a táblára írt betűk minimálisan el fognak térni az itt látható betüktől, és ez normális!
Az írott betűknél nem szükséges mindent összekötni. Az is megengedett, ha egymás mellé írod a betűket. Fontos, hogy ne legyen nagy távolság köztük. Ne bonyolítsd túl 🙂
Mindemellett nagyon fontos a betűk végződését úgy írni, mint az első oszlopban lévő betűket: “мл”,”ел”.
Hogy tetszett az óra? Hogy megy az olvasás?
Ha komolyan gondolod a tanulást, akkor
szeretnék tenni neked egy különleges ajánlatot.